چگونه در برابر شکست مقاوم باشیم – شکست و شکست خوردن

2 سال پیش
شکست

در این مقاله قرار نیست که یک شبه برایشان یک اتفاق خیلی فوق العاده ای بیوفتد، یک ماهه دکتر خوبی بشوند، یک ساله قهرمان المپیک بشوند یا یک شبه مثل خیلی ها که بگویند میلیاردر بشوند، نه! قرار نیست این اتفاق بیوفتد. ما قرار است مباحث مختلفی را از جمله فروش، برندینگ، بازاریابی، موفقیت فردی و کاری یا مباحث موفقیت انگیزشی و شکست با هم صحبت کنیم و اطلاعات را با هم رد و بدل کنیم و قرار نیست معجزه اتفاق بیوفتد. با ما همراه باشید.

شکست

شکست Fail

در این مقاله می خواهیم در مورد شکست و شکست خوردن توضیح بدهیم. مثل بادکنک نباشید سریع باد بشوید و سریع بروید بالا و سریع بترکید. مثل بالون باشید، آرام آرام باز شوید، آرام آرام بالا بروید و استوار بتوانید سفر قاره ای داشته باشید. این که هشتاد درصد ثروت جهان و موفقیت جهان مختص ۲۰ درصد از جهان می باشد و آن ۲۰ درصد سال ها و سال ها تلاس کردند تا به موفقیت رسیدند.

در این زمینه بخوانید، حقایقی درباره ی آنتونی رابینز

شکست های میدانی

در دنیای پر استرس امروزی، دغدغه های اجتماعی، اقتصادی تمام فشار های که در زندگی همه اتفاق می افتد. فکر کردن به این که چقدر زمین می خورید شاید کمی ترسناک باشد اما دغدغه ی یکی از جامعه شناسان و کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند در کنار موفقیت همیشه برایشان شکست هم مهم بوده است.

برای شما هم باید مهم باشد. نمیشه شما قهرمان باشید، نمیشه شما بهترین باشید و به همه آن چیز هایی که می خواهید برسید و قلعه ها رو فتح کنید ولی شکست را تجربه نکرده باشید. نه! این اجتناب ناپذیر است. اصلا شکست انکار ناپذیره، ما امروز می خواهیم در مورد تعریف شکست و راه کار های آن که باعث می شود شکست برای ما قابل تحمل تر باشد و بتوانیم از آن پند بگیریم، صحبت می کنیم.

شکست

شما باید بدانید که هدف های شما چیه، به کجا دقیقا می خواهید برسید و آن چیز هایی که دقیقا می خواهید برسید، دقیقا چیه؟ هدف، نتایج مورد انتظار یک رفتار است، یک محرک بیرونی برای رشد و تعالی شما، بدون هدف، بدون خواستن، بدون آرزو، بدون رویا، بدون این ها در واقع ما هیچ چیزی نیستیم. پیروزی بدون زحمت کشیدن، هیچی نیست و اقدام نکردن و عمل نکردن خودش نوعی شکست است.

یکی از مطرح ترین روانشناسان حوزه ی موفقیت بیش از ۳۰ سال در ۹۰ کشور جهان تحقیق کرد و از ۲۳ هزار نفر از شهر های مختلف و موقعیت های مختلف سوال کرد که مهم ترین چیزی که شما در موفقیت با آن می ترسید چی چیزی است؟ بالای ۹۸ درصد از این افراد به یک موضوع  اشاره کردند، شکست و شکست خوردن.

شکست

طبیعی هم است همه ی ما از شکست می ترسیم خیلی وقت ها اقدام نمی کنیم که به کدام سمت برویم خیلی وقت ها می ترسیم که آن شکست آنقدر تلخ باشد که ما نتوانیم بلند بشویم. اما من از شما یک سوالی دارم، آدم موفقی رو میشناسید در چیزی که خودتان دوست دارید: ورزش، هنر، سیاست کسی را میشناسید که بهترینه، قهرمانه، اوله و زندگی آن ها را مطالعه کردید و پیگیری کرده باشید و شکست نخورده باشد. یا خودتان بلاخره در جایگاهی که هستید، شکست نخوردید؟

حتما خوردید و بدون شکست پیروزی اتفاق نمی افتد، این رو بارها گفتیم، حالا شکست یعنی چی؟  یعنی اتمام، یعنی تمام شدن، یعنی باختن، شکست بخشی از پروسه ی موفقیت است و ما می خواهیم در مورد این صحبت نماییم.

تمام انسان های بزرگ هم قطعا شکست خوردند.  نتیجه ندادن، نشدن، همه ی این اتفاق ها برای من می افتد، نه دیگه نمی خواهم، ادامه نمی دهم، نه نمیشه، نتیجه نمیده، حرف هایی که بار ها و بارها خودمان به خودمان می گوییم یا در ضمیر ناخود آگاه آن را مرور می کنیم.

Arnold-Schwarzenegger-archivo

دو صد متر در قهرمانی المپیک را در نظر بگیرید نفر اول با دوم چقدر تفاوت دارد. در صدم ثانیه تفاوت دارد و این نکته داره، کسی که نفر اول می شود و قهرمان می شود و مدال المپیک به گردنش می اندازد در صدم ثانیه با نفر دوم تفاوت دارد.

اما به یک چیزی فکر کنید که چند هزار بار بیشتر از نفر دوم شکست خورده است خیلی خیلی بیشتر از نفر دوم شکست خورده است و نفر دوم هم خیلی از نفر سوم بیشتر شکست خورده است همین تفاوت های ریز است که نگاه به جزئیات در سبک زندگی و توجه کردن ما به آنها باعث می شود که ما رشد کنیم.

همچنین بخوانید، دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بعضی وقت ها که خسته می شویم، بعضی وقت ها که کم می آوریم، نیازی نیست که بی خیال همه چیز بشویم، شما باید به آن چیز هایی که می خواهید برسید و باید برسید چرا که نه، مگه شما چه چیزی کمتر از بقیه دارید که نتوانید و چرا نباید برسید! فقط موقع ای که خسته می شوید یک نفس عمیق بکشید، کمی استراحت کنید و دوباره شروع کنید با انگیزه شروع کنید، با عشق شروع کنید.

دنبال تقابل با دنیا نباشید، دنبال تعامل با خودتان باشید. از خشم تان در جهت انتقام استفاده نکنید، در جهت پیروزی و تعامل و رشد استفاده کنید، وزنه بزنید، به فکر سلامت روحتان باشید، به فکر سلامتی جسمتان باشید، هر روز خودتان را بهتر کنید، هر روز یک قدم جلو تر باشید و با شکست هایتان مواجه بشوید.

شکست های خودتان را باور کنید، نترسید! از همه اجازه نگیرید، درگیر روز مرگی های زندگی نشوید. نزارید دچار چرخ روزمره گی ها له بشوید، ریتم داشته باشید، در زندگی یتان از نوسان به دور باشید، از هیجان به دور باشید. یک روز می خواهم اینجا باشم، یک روز یک جای دیگه، یک روز قهرمان المپیک بشوم، یک روز قراره پزشک بشوم، نه! تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید، بدانید از کجا به کجا می خواهید بروید.

شکست

آن قله ای که می خواهید فتح کنید، کجاست؟ دقیقا بدانید چی چیزی می خواهید و برای آن تلاش کنید. نکته ی آن هم همینه، همه ی ما شکست می خوریم. این که ما کی بیخیال آن می شویم و کی بر میگردیم به زندگی پای آن می ایستیم، از تجربه های دیگران پند بگیریم، مکتوبشان کنیم، برایشان برنامه ریزی کنیم، اینکه نقطه ی تمایز، تفاوت و خاص بودن ما و شاید جلوتر زدن ما از دیگران باشد، همه دوست دارند اول باشند، همه دوست دارند به آن چیز هایی که می خواهند برسند، تفاوت در چیه؟

خیلیا خیلی زود خسته می شوند. یکی از جامعه شناسان یک جمله خیلی خوبی میگوید: آن چیز هایی که اشک شما رو در می آورد و شما رو خسته می کند، باعث تاوان دادن شما می شود.

اگر قرار اول باشیم تا جایی که توانتان میرسه، تا جایی که توان دارید، بجنگید، تلاش کنید، خسته نشید و کنار نکشید، مطمئن باشید که کائنات و جهان هم به شما کمک می کند که به آن چیز هایی که می خواهید برسید. موفقیت یک روند طولانی مدته که یک شبه اتفاق نمی افتد اما شما اگر برنامه داشته باشید، انگیزه داشته باشید، هدف داشته باشید و طبق چیز هایی که گفتیم از شکست و شکست خوردن، از زمین خوردن نترسید قطعا و حتما به تمام چیز هایی که می خواهید می رسید.

0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه