بهترین فیلم های درام در سال ۲۰۲۳

1 ماه پیش
بهترین فیلم های درام در سال 2023

۲۰۲۳ سال فوق العاده ای برای سینما، به ویژه برای فیلم‌های درام بود. برای موفقیت یک درام، لزوما نباید مانند «اوپنهایمر» بر گیشه سینما تسلط یافت. بسیاری از درام‌های تحسین‌شده توسط منتقدان، در برخی از برترین مراسم اهدای جوایز صنعت سینما مورد تقدیر قرار گرفتند. درام‌های دیگر در سرویس‌های استریم محبوبیت پیدا کرده‌اند و مخاطبان جدیدی را به خود جذب کرده‌اند. در ادامه، پنج مورد از بهترین درام‌های سال ۲۰۲۳ را انتخاب کرده‌ایم.

۵- The Iron Claw (2023)

The-Iron-Claw

در دهه ۱۹۸۰، خانواده فون اریش دنیای کشتی حرفه‌ای را اداره می‌کردند. خانواده فون اریش که در تگزاس مستقر بودند، یک سلسله کشتی کج بودند که متشکل از پدر، فریتس (با بازی هولت مک‌کالانی) و پسرانش، کوین (با بازی زک افران از فیلم «بهترین دوره‌ی دویدن با آبجو تاریخ»)، دیوید (با بازی هریس دیکینسون)، کری (با بازی جرمی آلن وایت) و مایک (با بازی استنلی سیمونز) در بر میگیرد.

این فیلم محصول A24 در حالی که ظهور آن‌ها به اوج شهرت را روایت می‌کند، بر سقوط غم‌انگیزشان نیز تمرکز می‌کند. بدون اینکه خیلی وارد اسپویل شویم، The Iron Claw کوین را در مرکز فیلم قرار می‌دهد و به تصویر می‌کشد که او چگونه با تراژدی‌های غیرقابل توصیف در خانواده‌اش که به «نفرین فون اریش» معروف شد، کنار می‌آید. بازی افران در این فیلم بی‌نظیر است و او باید یکی از نامزدهای احتمالی اسکار باشد. مطمئناً با تماشای این اشک خواهید ریخت.

۴- Oppenheimer (2023)

benny-safdie-cillian-murphy-oppenheimer

ده سال بعد، سال ۲۰۲۳ در سینما با یک کلمه تعریف خواهد شد: باربنهایمر. هیجان واقعی بود، زیرا منتقدان و تماشاگران به طور یکسان برای دیدن باربی و اوپنهایمر به سینما هجوم بردند. در حالی که باربی پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۳ است، اوپنهایمر در حال حاضر در رتبه سوم قرار دارد که برای یک فیلم زندگینامه تاریخی سه ساعته، دستاورد قابل توجهی است.

فیلم اوپنهایمر به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان، با بازی کیلین مورفی در نقش جی. رابرت اوپنهایمر، فیزیکدان نظری که به توسعه بمب اتم کمک کرد، ساخته شده است. این فیلم زندگی پیچیده اوپنهایمر را از زمان کار بر روی پروژه منهتن تا جلسات استماع دولتی که باعث لغو مجوز امنیتی او و آسیب به شهرت عمومی‌اش شد، به تصویر می‌کشد. نولان تنها فیلمسازی است که می‌توانست بازسازی آزمایش ترینیتی را با چنین چیره‌دستی انجام دهد. اوپنهایمر یک تور دِ فورس از ابتدا تا انتها است و همچنان به عنوان بخت اصلی برای کسب جایزه بهترین فیلم در اسکار ۲۰۲۴ باقی مانده است.

۳- Past Lives (2023)

Past-Lives-A24

هيچ فيلمي در سال ۲۰۲۳ داستانی زيباتر از «زندگي‌هاي گذشته» روايت نکرد، درام عاشقانه‌ي ساخته شده توسط سلین سونگ از استوديوي A24. اين فيلم که بر اساس وقايع زندگي سونگ ساخته شده است، داستان نورا مون (با بازي گرتا لي) و هه سانگ (با بازي تئو يو) و رابطه در حال تحول آنها را در طول ۲۴ سال دنبال مي‌کند. فيلم در کره‌ي جنوبي با نورا و هه سانگ به عنوان معشوقه‌هاي دوران کودکي آغاز مي‌شود. دومين خط زماني ۱۲ سال بعد اتفاق مي‌افتد، زماني که اين دو نفر از طريق چت تصويري دوباره به هم مي‌پيوندند، در حالي که نورا در شهر نيويورک زندگي مي‌کند و هه سانگ در کره‌ي جنوبي باقي مي‌ماند.

آخرين خط زماني ۱۲ سال بعد اتفاق مي‌افتد، در حالي که نورا با همسرش، آرتور (با بازي جان ماگارو) در روستاي شرقي شهر زندگي مي‌کند. هه سانگ به ديدن نورا مي‌آيد و اين دو يار ديرينه در مورد احساساتشان نسبت به يکديگر صحبت مي‌کنند و به اين فکر مي‌کنند که آيا بايد با هم باشند. «زندگي‌هاي گذشته» در مورد خداحافظي با گذشته‌تان است، حتي اگر سخت باشد يا باعث درد شود. اين فيلم بر ضرورت بستن يک در قديمي براي حرکت رو به جلو و باز کردن درِ آينده‌تان تمرکز دارد. اين تصوير صميميانه از صميميت انساني يکي از دلایل متعددی است که من عاشق «زندگي‌هاي گذشته» شدم.

۲- Killers of the Flower Moon (2023)

Robert-De-Niro-and-Leonardo-DiCaprio

هر بار که مارتین اسکورسیزی فیلمی منتشر می‌کند، لحظه‌ای مهم در فرهنگ عامه رقم می‌خورد. در ۸۱ سالگی، چه کسی می‌داند اسکورسیزی چند فیلم دیگر می‌تواند بسازد، به این معنی که همه ما باید این تلاش‌ها را از بزرگترین فیلمساز زنده آمریکایی گرامی بداریم. این موضوع هم به ما کمک می‌کند که بدانیم اسکورسیزی همچنان قوت کارگردانی خود را از دست نداده است، چرا که «قاتلان ماه گل» یکی از بهترین فیلم‌های او در قرن ۲۱ به شمار می‌رود.

این فیلم بر اساس کتاب غیرداستانی دیوید گران در سال ۲۰۱۷ با همین نام ساخته شده و به شرح قتل‌های غم‌انگیز اعضای ملت اوسیج در دهه ۱۹۲۰ در اوکلاهما می‌پردازد. این قتل‌ها توسط بازرگانان بی‌رحم و فاسدی انجام شد که می‌خواستند نفت و ثروت مردم اوسیج را کنترل کنند.

در مرکز فیلم، ارنست بورکهارت (با بازی لئوناردو دی‌کاپریو) قرار دارد، یک کهنه سرباز جنگ که به مهره مار عمویش، ویلیام کینگ هیل (با بازی رابرت دنیرو)، تبدیل می‌شود، کسی که مغز متفکر واقعی پشت این جنایات است. Molly Kyle (با بازی لیلی گلدستون)، عضو اوسیج که با ارنست ازدواج می‌کند، به دنبال عدالت برای بستگان مقتول خود است.

در دستان اشتباه، «قاتلان ماه گل» کار نمی‌کرد، اما اسکورسیزی به این بی‌عدالتی‌ها زمان و توجهی که سزاوارش بودند را می‌دهد و هرگز از به تصویر کشیدن حقیقت سخت و شر مطلق شانه خالی نمی‌کند.

۱- Anatomy of a Fall (2023)

Sandra-Huller-stands-near-a-dead-body-in-Anatomy-of-a-Fall

صحنه را برای «آناتومی یک سقوط» ساخته‌ی جاستین تریت آماده کنیم. ساموئل (ساموئل تیس) پس از سقوط غم‌انگیز از طبقه‌ی سوم کلبه‌ی فرانسوی‌اش، در برف جان باخته است. دانیل (میلو ماچادو-گرانر)، پسر نابینای ساموئل، پس از بازگشت از پیاده‌روی، جسد بی‌جان پدرش را پیدا می‌کند.

آیا ساموئل از پنجره بیرون افتاده است یا هل داده شده است؟ آیا تصادف بود، خودکشی بود یا قتل؟ پس از تحقیقات مقامات، ساندرا (ساندرا هولر)، همسر ساموئل و مادر دانیل، متهم می‌شود. ساندرا قاطعانه می‌گوید که ساموئل را نکشته است و برای اثبات بی‌گناهی خود از خود دفاع می‌کند.

در اینجا به نظر می‌رسد «آناتومی یک سقوط» به یک تریلر دادگاهی تبدیل می‌شود، و از نظر فنی اینطور است، زیرا محاکمه به طور کامل نمایش داده می‌شود. با این حال، تماشاچیان به زودی متوجه می‌شوند که «آناتومی یک سقوط» در مورد یافتن قاتل نیست، بلکه در مورد بررسی نحوه شکل‌گیری حقایق توسط افراد از طریق تعصبات و باورهایشان است. «آناتومی یک سقوط» نه تنها یک درام عالی است، بلکه یکی از پنج تریلر برتر سال ۲۰۲۳ به شمار می‌رود.

منبع: digitaltrends

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه