بک لینک ها چه اهمیتی در سئو یک سایت دارند؟

3 سال پیش
بک لینک

در این مقاله قصد داریم در مورد بک لینک صحبت کنیم و بگوییم بک لینک چه اهمیتی در سئو دارد. انواع بک لینک ها رو بررسی می کنیم و وِیژگی های آنها را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

شصت الی هفتاد درصد سئو را بک لینک ها تشکیل می دهند و یکی از مهم ترین فاکتور های سئو در سال ۲۰۱۷ بک لینک ها شناخته شده اند. متاسفانه خیلی از دوستان هستند که بیشتر روی سئو داخلی سایت دارند کار می کنند و تمرکزشان رو در سئو داخلی سایت گذاشتند و اصلا به سئو خارجی سایتشان و به بک لینک ها اهمیت نمی دهند.

اگر بخواهیم در گوگل جایگاه ویژه ای داشته باشیم و همچنین پایدار باشید باید بک لینک های معتبر و با کیفیتی داشته باشید. خیلی از سایت ها را می بینیم که در یک ماه الی دوماه در صفحه اول گوگل هستند بعد از مدتی با کاهش شدید رتبه در گوگل مواجه می شوند که یکی از دلایل اصلی بک لینک ها می باشند. یکی از فاکتور های اصلی در سئو بک لینک ها تشکیل می دهند و باید اهمیت ویژه ای به این موضوع اختصاص بدهید.

انواع بک لینک ها

حال می خواهیم بدانیم که انواع بک لینک ها چی هستند. ما دو نوع لینک داریم.

فالو(DoFollow): لینک های فالو که DoFollow گفته می شود از نظر گوگل اهمیت بالایی دارند و وقتی که گوگل با این لینک ها مواجه می شود آنها را دنبال می کند و در واقع پیگیر آن لینک ها هستند. به عنوان مثال شما بک لینک فالو دریافت کرده اید و در واقع اون سایت به گوگل میگه که من این سایت رو دارم بهت معرفی میکنم و گوگل هم اهمیت زیادی به این لینک ها دارد.

نو فالو(NoFollow): لینک های نو فالو هم لینک هایی هستند که از نظر گوگل اهمیتی ندارند و هر وقت که گوگل با این لینک ها مواجه می شود از آنها می گذرد و هیچ وقت پیگیر آنها نیست. به عنوان مثال شما از یک سایت بک لینک نو فالو داشته باشید در واقع اون سایت داره به شما می گوید که این لینک رو من همینجوری به سایت دادم و هیچ اهمیتی از نظر من ندارد. فقط به صورت عمومی دارم معرفیش می کنم.

با دستور rel در کد نویسی مشخص می کنیم که این لینک فالو هست یا نه. خب حالا از کجا بفهمیم بک لینکی فالو هست یا نو فالو؟

خیلی ساده است وقتی شما در مرورگر  گوگل کروم خود باشید می توانید بر روی لینک مورد نظر کلیک راست کنید و گزینه inspect را بزنید تا به سورس html آن صفحه دسترسی داشته باشید.

خیلی راحت می توانید متوجه بشوید که این لینک فالو هست یا نو فالو

انواع بک لینک ها از نظر گوگل

بک لینک های با کیفیت

بک لینک های با کیفیت در وهله ی اول به بک لینک هایی گفته می شود که حتما فالو باشند و از سایت های با آتوریتی بالا دریافت شده باشند. از سایت های مرتبط  با سایت شما گرفته شده باشد و در کل کیفیت سایتی که ازش بک لینک گرفته می شود بالا باشد. مثالی را می زنم شما وقتی که از سایت خبری با ترافیک بالا و آتوریتی بالا لینک میگیرید لینک با کیفیتی برای شما می باشد و گوگل می فهمد که این سایت خبری آمده و در مورد شما صحبت می کند و خیلی می تواند اهمیت بالایی برای شما داشته باشد. مثال دیگری میزنم شما سایت تان در زمینه ی تجهیزات پزشکی می باشد و شما یک بک لینک از یک سایت دانشگاهی که در زمینه پزشکی فعالیت می کند میگیرید و این بک لینک می تواند اهمیت بالایی داشته باشد چون شما از یک سایت با آتوریتی بالایی بک لینک  گرفتید و همچنین این سایت مرتبط با سایت شما می باشد.

در کل بک لینک های با کیفیت به بک لینکی گفته می شود که  فاکتور هایی که پیشتر به شما گفته شده را در نظر داشته باشید.

بک لینک های بی کیفیت

بک لینک های بی کیفیت هم همان طور که مشخص هست این است که اولین موردش این است که نو فالو باشد و از سایت های ضعیف گرفته باشد مثلا سایتی که آتوریتی پایین  دارد و یا الکسا ندارد و کلا فعالیت آن کم می باشد که به این سایت ها بی کیفیت گفته می شوند و همچنین آن سایت هیچ ربطی به سایت شما نداشته باشد مثلا سایت شما در حوزه سئو و بهینه سازی می باشد بخواهید از یک سایت موزیک بک لینک بگیرید که هیچ ربطی به هم ندارند و بک لینک بی کیفیتی برای شما می باشند.

نکته ای که وجود دارد این است که شما می بایست در ساخت بک لینک ها تنوع داشه باشید. خب همانطور که می دانید بک لینک ها با کیفیت می تواند برای یک سایت خیلی اهمیت داشته باشد ولی این را هم به شما بگویم که  نباید همیشه بک لینک های فالو و بک لینک های مرتبط با سایتتون با آتوریتی بالا بگیرید شما می بایست روند لینک سازی خارجی تون را طوری انجام بدید که گوگل به شما شک نکند یعنی این که شما می بایست هم لینک فالو داشته باشید هم لینک نو فالو هم لینک مرتبط با سایتتون داشته باشید هم لینک بدون مرتبط با سایتتون داشته باشید.

تمام این لینک ها را باید به اندازه کافی داشته باشید ولی خب لینک های با کیفیت تون کمی بیشتر باشند ولی اینطور نباشد که اصلا لینک نو فالو نداشته باشید یا این که اصلا لینک های بی کفیت نداشته باشید.

باید طوری رفتار کنید که گوگل به شما شک نکند. اگر شما بخواهید همش لینک های با کیفیت بگیرید گوگل ممکنه به شما شک کند که این لینک ها رو خریده باشید ولی در کل اگر شما روند لینک سازی تون را درست انحام بدید تمام این لینک ها  می تواند برای شما به صورت طبیعی ساخته بشود.

چگونه برای سایتمان بک لینک بسازیم؟

خیلی سادست شما با کمی وقت گذاشتن می توانید کلی بک لینک برای سایتتون بسازید یکی از این راه ها این است که در سایت ها نظر بدید و  می توانید لینک وب سایت خودتان را قرار دهید. زمانی که شما بیایید این کار را انجام بدهید  و نظر شما تایید بشود یک بک لینک برای سایت شما ساخته می شود.

با نظر گذاشتن در سایت ها شما به راحتی می توانید هزاران بک لینک دریافت کنید، خیلی کار ساده ای هم می باشد.

می توانید راجب حوزه ی کاری خودتان در گوگل سرچ کنید و بی نهایت سایت شما مشاهده می کنید می توانید در واقع وارد آنها شوید و اولین پستی را که می بینید یک نظر بگذارید. خب این یک راهی است که می توانید از آن هزاران بک لینک استخراج کنید ولی خب سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا اینجوری لینک ساختن صحیح است یا نه، اصلا برای سایتتان مفید است یا نه؟ در یک کلمه نه اصلا،  اینجور لینک ساختن اصلا مفید نیست.

 بک لینک

اول این که لینک هایی که در نظرات هستند و در واقع لینکی که از درج سایتتون در فیلد وب سایت دریافت می کنید یه صورت پیش فرض در تمام سایت ها نو فالو هستند. یعنی کد نویسی سایت ها طوری انجام می دهند که لینک هایی که درون فیلد وب سایت قرار گرفته باشند به صورت نو فالو باشد.

البته یکسری سایت های خارجی هستند که از این طریق می توانید لینک فالو بگیرید که در ادامه این را مطرح می کنیم. خب این یک راه برای ساختن هزاران بک لینک می باشد ولی خب همان طور که گفتم اصلا نمی تواند برای شما مفید باشد.

تنها زمانی می تواند مفید باشد که شما بیایید به صورت خیلی طبیعی و عادی این کار را انجام دهید. مثلا شما یک مقاله در مورد سئو و بهینه سازی سایت در یک سایت مشاهده می کنید و آن را تا آخر می خوانید و یک نظر واقعی تان را در آن مقاله می نویسید و خیلی خیلی مهم است که از اسم سایتتون استفاده نکنید در نام و نام خانوادگی و بیایید اسم خودتان را بگذارید و به صورت خیلی طبیعی این کار را انجام دهید نه این که مثلا یک متنی را آماده کنید و بگید ممنون از سایت خوبتون!

نظرات یکسان گوگل متوجه می شود و میفهمد که شما می خواهید اسپم کنید و ممکن است برای سایتتان مشکل ساز شود.

روش های ساخت بک لینک

روش های بسیار زیادی برای ساخت بک لینک ها وجود دارد که به معرفی چند مورد از آن ها می پردازیم.

یکی از روش های ساخت بک لینک فعالیت در انجمن ها می باشد شما می توانید مقاله ای بنویسید و در انجمن ها قرار بدهید و لینک منبع را آدرس سایت خودتان قرار دهید. و از این طریق بک لینک دریافت کنید.

خب یکسری انجمن ها هستند که لینک فالو میدهند بعضی ها هم لینک نا فالو می دهند و یکسری انجمن ها هم اصلا نمیگذارند لینک شما درج شود و ممکن است تصور کنند که شما دارید سو استفاده می کنید و می خواهید برای سایت خودتان تبلیغ کنید.

اکثر انجمن ها اینگونه هستند ولی خب اونم راه دارد. راهش این است که شما مقالتان را در اون انجمن قرار میدهید بدون این که لینکی در آن درج کنید بعد چند روز شما بیایید مقاله خود را ویرایش کنید و لینک خودتان را قرار دهید.

روش بعدی این است که یکسری سایت ها هستند که با عضویت در آنها می توانید یک بک لینک ازش دریافت کنید.

یک مثال میزنم سایت آپارات می توانید در آن عضو شوید و بدون این که ویدیو در آن آپلود کنید در قسمت توضیحات آن می توانید آدرس سایتتون را در آن قرار دهید که البته لینک نو فالو به شما می دهند ولی باید بدانید که لینک نو فالو گرفتن هم از سایت های بزرگ می تواند که برای شما اهمیت داشته باشد و اینطور نیست که اصلا اهمیتی نداشته باشد.

روش بعدی ساخت بک لینک وبلاگ نویسی می باشد. شما از طریق وبلاگ نویسی و از طریق ساخت هر وبلاگ می توانید یک بک لینک فالو برای وب سایتتان دریافت نمایید.

البته باید به این نکته توجه کنید این طور نباید باشد که شما یک وبلاگ بسازید و لینک تان را در آن قرار دهید و وبلاگ را ول کنید برید به امان خدا! نه به هیچ عنوان، شما می بایست حداقل هفته ای یک بار وبلاگ تان را آپدیت کنید و حداقل یک دونه از مقاله های وب سایتتان را در وبلاگ هایتان منتشر کنید که از این طریق که گوگل متوجه بشود که دارید وبلاگ نویسی می کنید و وبلاگ فعال می باشد.

بک لینک

یک روش دیگه که خیلی مهم می باشد این است که بتوانید بک لینک های سایت رغبا را شناسایی کنید با استفاده از ابزار موز پرو می توانید بک لینک های سایت هدف را استخراج کنید و برید عین همان بک لینک ها را برای سایت خودتان بسازید.

بهترین روش

اما بهترین روش ساخت بک لینک انتشار محتوای متنی یا همان ریپورتاژ آگهی می باشد. خب یعنی چی؟ انتشار محتوای متنی می تواند یک مقاله باشد و یا یک مقاله جامع و مفید باشد و آن را در سایت های دیگه قرار دهید و لینک منبع را درج نمایید و از آن طریق بک لینک برای خودتان دریافت کنید.

یکی از این روش ها رپورتاژ آگهی می باشد شما در سایت های بزرگ و در سایت های خبری مثلا می توانید رپورتاژ آگهی کنید. مثلا دویست سیصد هزار تومان پول می دهید به آن سایت و یک مقاله ی عالی که منبع شما در آن سایت قرار دارد برای همیشه در سایت خودشان قرار می دهند. یکی از روش های خوب رپورتاژ آگهی هست ولی خب شامل هزینه هم نیز می باشد.

روش دیگر پست مهمان می باشد یکسری از سایت ها هستند که تولید کننده انواع محتوا هستند و خیلی دوست دارند که اشخاص بیایند در سایتشان مقاله بنویسند و اگر توجه کرده باشید اکثر آنها نیز یک پست مهمان دارند که می توانید در این سایت ها عضو شوید و برای آنها مقاله بگذارید و از این طریق بتوانید برای خودتان لینک دریافت  کنید.

البته یکسزی از سایت ها که نویسنده مهمان یا همان پست مهمان قبول می کنند در ابتدا نمیگذارند شما لینکی از خودتان را در آنجا منتشر کنید و برای خودتان بک لینک بگیرید.

اول باید کمی فعالیت کنید و می بایست چهار پنج تا مقاله بگذارید و بعدش به شما اعتماد می کنند و میگذارند که لینک خودتان را در آنجا بگذارید و برای خودتان بک لینک بگیرید. اینگونه سایت ها هم خیلی زیاد هستن و می توانید  پیدا کنید و در واقع باهاشون صحبت کنید و برایشان مقاله بنویسید و از اون طریق بتوانید برای خودتان بک لینک تعریف کنید.

بک لینک یکی از مسائل تخصصی در سئو می باشد که شما با رعایت نکات بالا می توانید جایگاه بسیار ویژه ای نزد گوگل داشته باشید.

0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه