کاربرد هوش مصنوعی در پیش بینی پس لرزه ها

2 سال پیش
کاربرد هوش مصنوعی در پیش بینی پس لرزه ها

در این مقاله از سایت جفت هیچ قصد داریم یکی از کاربردهای جدید هوش مصنوعی در زمینه ی پیش بینی پس لرزه ها را بررسی کنیم؛ یکی از چالش های بزرگی که پیش روی محققان قرار دارد و باید ببینیم تا چه اندازه می تواند پیشرفت کند و موثر واقع شود.

پس لرزه ها گاهی اوقات ممکن است حتی شدتی به اندازه ی زلزله اصلی داشته باشند و خسارات جانی و مالی بیشتری را به بار بیاورند. اینکه پس لرزه ها چه زمانی رخ می دهند، شدت آنها چقدر است و قرار است کجا اتفاق بیفتند سوالات مهمی هستند که رسیدن به پاسخ آنها، کمک شایانی به کاهش خسارات خواهد کرد.

هوش مصنوعی در پیش بینی پس لرزه ها چه کاربردی دارد ؟کاربرد هوش مصنوعی در پیش بینی پس لرزه ها

به دلیل اهمیت فراوان موضوع زلزله و پس لرزه هایش، محققان به دنبال یافتن راهکارهایی هستند که با استفاده از آنها پیش بینی پس لرزه ها و اینکه کجا رخ خواهند داد محقق شود.

در همین راستا یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد استارت این پروژه را زده اند و در حال توسعه ی نوع خاصی از هوش مصنوعی هستند که اطلاعات به دست آمده توسط سنسورها را جمع آوری کند و با کمک فناوری یادگیری عمیق، پیش بینی های دقیق تری ارائه کند. البته این مدل هنوز قابل استفاده نشده و توسط گروه تحقیقاتی مذکور در حال بررسی است.

در هوش مصنوعی دو نوع یادگیری وجود دارد؛ یادگیری ماشین و یادگیری عمیق. در یادگیری ماشین که یکی از جنبه های هوش مصنوعی به حساب می آید، مجموعه ای از اطلاعات به ماشین ها منتقل می شود و آنها را قادر می سازد تا مسائل جدید را تجزیه و تحلیل کنند؛ بدون نیاز به اینکه برای مواجهه با آنها برنامه ریزی شوند.

اما یادگیری عمیق، تکنولوژی پیشرفته تری دارد؛ فرآیندهای پیچیده ی مغز انسان از جمله فکر کردن در شبکه های عصبی شبیه سازی می شود. در چنین شرایطی هوش مصنوعی می تواند تجزیه و تحلیل و ارزیابی بهتر و دقیق تری ارائه کند؛ تحلیل و ارزیابی هایی که انسان ها قادر به انجام آنها نیستند. این فناوری جدید می تواند در زمینه ی زلزله و پیش بینی پس لرزه ها فوق العاده مفید واقع شود و تحول بزرگی در زندگی انسان ها ایجاد نماید.

کاربرد هوش مصنوعی در پیش بینی پس لرزه ها

پژوهشگران تیم تحقیقاتی هاروارد، دیتابیسی شامل ۱۳۱ هزار جفت زلزله و پس لرزه از ۱۹۹ زلزله ی اخیر را وارد شبکه های عصبی هوش مصنوعی خود کرده اند تا آنها را آنالیز نماید و احتمال رخداد ۳۰ هزار جفت مشابه را پیش بینی کند.

البته هنوز تا موفقیت این محققان راه زیادی باقی مانده؛ چون مدل های آنها در حال حاضر فقط برای یک نوع پس لرزه و خطوط شکست ساده کاربرد دارد؛ در واقع هنوز قادر نیست هر نوع زلزله ای را در نقاط مختلف جهان پیش بینی کند. همچنین در پیش بینی پس لرزه هایی که به فاصله ی یک الی دو روز بعد از زمین لرزه ی اصلی اتفاق می افتند خیلی ضعیف عمل می کند. اما خوشبختانه این شبکه های عصبی به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت توسعه و پیشرفت دارند و امیدواریم در آینده بتوانند به سطحی برسند که جان انسان های زیادی را از این طریق نجات دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص افسردگی را نیز مطالعه نمایید.

اطلاعات بیشتر را می توانید از وب سایت sciencealert کسب کنید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه