۵ روش برای افزایش سرعت یادگیری – تقویت حافظه

2 سال پیش
سرعت یادگیری

هیچ وقت براتون پیش اومده که بخواهید سرعت یادگیری خود را افزایش دهید، هیچ وقت تحت یک شرایطی خاصی بودید که مجبور باشید در مدت زمان کوتاهی موضوعات فراوانی را یاد بگیرید.

چطور چندین برابر دیگران بهتر و سریعتر یاد بگیریم؟

همه ی ما در مقاطع زندگی درگیر یکسری شرایط مشابه می شویم مثلا برای یک آزمونی باید خودمان را آماده کنیم و در یک زمان خاصی باید کلی مطلب فرا بگیریم یا درگیر یک شغل جدید هستیم و برای شغل جدیدمان باید کلی محتوا و مطلب و شاید آدم جدید آشنا بشیم و یاد بگیریم. همینطور اگر در آستانه آغاز یک بیزینس باشیم یا حتی بیزینس مان را شروع کرده باشیم و گسترش بدهیم برای این که بتوانیم رقابت کنیم باید کلی مهارت های جدید یاد بگیریم.

چطور میشه سرعت یادگیری رو افزایش دهیم و فراگیری را با سرعت بیشتری انجام دهیم. ما در این مقاله میخواهیم به پنج نکته اساسی بپردازیم که به شما کمک میکند سرعت یادگیری خود را به شدت افزایش دهید. با جفت هیچی ها همراه باشید.

نکته اول

نکته ۱ که خیلی ها ازش غافل می شوند این است که برای سرعت یادگیری شما باید آن چیزی رو میخواهید یاد بگیرید وصل کنید به یک چرای بزرگ، یعنی چی، یعنی اینکه آن چیزی رو که میخواهیم یاد بگیریم باید به هدف نهایی که میخواهیم به آن برسیم و آن چشم انداز نهایی که در آن حیطه ی خاص، ترسیم کرده ایم، مثلا اگر برای امتحانی مجبور بشویم یک موضوعی را یاد بگیریم فکر نکنید به آن موضوع فقط، فکر کنید که با یادگیری آن موضوع چه چشم اندازی برای شما عملی می شود، به چه هدفی می رسید.

سرعت یادگیری

در این صورت حتی اگر موضوع را دوست نداشته باشید با علاقه آن را مطالعه می کنید و آن را یاد میگیرید. همینطور اگر مثلا در زمینه راه اندازی بیزینس باید یکسری مهارت های برندینگ مارکتینگ، فروش، استخدام نیرو و خیلی چیز های دیگر رو یاد بگیرید، ممکن است این ها خیلی خیلی سخت زمانبر و در مواردی خارج از محدوده امرتون باشد ولی اگر با آن هدف و چشم انداز نهایی تان نگاه کنید، به آن چرای پشت پرده، به اینکه چرا شما اصلا این بیزینس رو راه اندازی کرده اید، یا میخواهید راه بیاندازید و آن نتایجی که حاصل می شود، آن چرای پشت پرده، آن وقت یادگیری این تکنیک ها برای شما خیلی خیلی آسانتر می شود.

پس نکته اول این است که یک چرای بزرگ برداشته بشود. بسیاری از افراد هستند که روز به روز به خاطر یک موضوع درخشان که کنارشان میبینند بخاطر حرف هایی که از دوستانشان می شنوند یک چیزی که در جامعه مد می شود می روند سراغ چیزی که آن را یاد بگیرند و چون نمیتوانند به یک چرای بزرگی ربطش بدهند و آن را به چشم اندازه آینده شان ببینند به آن ویژن ایده آل که برای زندگی وجود دارد ببینند معمولا خیلی جدی وارد آن نمی شوند.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله ی چگونه زمان مفید خود را سه برابر کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

یک روز می گویند میخواهم این زبان انگلیسی رو یاد بگیرم فردا می گویند که می خواهم آن مهارت را یاد بگیرم پس فردا می گویند که میخواهم این کلاس هنری رو برم و یک مقداری واردش می شوند و آن را جدی نمیگیرند یکی از دلایل اصلی می تواند این باشد که ویژن بزرگی برای آن ندارند و نمی توانند به یک چشم انداز ایده آل ربطش بدهند.

نکته دوم

نکته دومی که باید در سرعت یادگیری به آن دقت کنیم این است که به الگو ها و نمونه های موفقی که در آن زمینه نتیجه گرفته اند نگاه کنید و از آنها الگو برداری کنید.

به عبارتی دیگر اگر شما می خواهید یک موضوعی را خیلی خوب یاد بگیرید احتمالا خیلی افراد از قبل این موضوع را خوب یاد گرفته اند و در آن تبهر پیدا کرده اند و مسلط شده اند، به جای این که شما بروید از ابتدا بخواهید این موضوع را ادامه بدهید و برای خودتان آزمون و خطا کنید، بروید و نگاه کنید افرادی که موفق بوده اند و نتیجه گرفته اند در آن حیطه ی خاص استاد هستند، صاحب نظر هستند، نتایج موفقی دارند، از آنها الگو برداری کنید.

کتاب هایشان را بخوانید دوره هایی با آنها برگزار کنید، در همایش های آنها شرکت کنید در دنیای آنلاین آن ها را دنبال کنید و از آنها الگو برداری کنید. الگو برداری از افراد موفق یکی از سریع ترین روش یادگیری در رابطه با یک موضوع خاص می باشد. الان به موضوع و هدف خود فکر کنید به جای اینکه بروید یکم از این، یکم از اون، روش های آزمون خطای مختلف را انجام بدهید و وقت خودتان را تلف کنید ببینید چه افرادی که در آن حیطه بهترین هستند سعی کنید از آنها یاد بگیرید.

سرعت یادگیری

نکته سوم

نکته ی سوم که در سرعت یادگیری باید به آن توجه کرد، تمرین می باشد و برای یاد گیری عمیق هر موضوعی و هر مهارتی، اگر می خواهید در آن موضوع تا حد استادی، برجسته شوید و عمیق در آن یاد بگیرید نیاز به صرف زمان روزانه روی آن مهارت و دانش برای مدت طولانی دارید ببینید این یک واقعیت است روزانه برای یک مدت طولانی وقت بگذاریم.

با صرف زمان با این دیدگاه که اگر وقت داشتم یا حال دارم، انرژیش هست، حسش هست، هیچ وقت ما نمی توانیم به یک یادگیری عمیق برسیم. اگر من واقعا می خواهم یک زبان خارجی یاد بگیرم با یک بار کلاس رفتن در ماه هیچ وقت یاد نمیگیرم. اگر یک مهارت جدیدی میخواهم یاد بگیرم و یا مثلا پیانو را یاد بگیرم هیچ وقت با یک بار کلاس در ماه من نمی توانم به استادی برسم.

سرعت یادگیری

من اگر بخواهم یک مهارت جدید در رابطه با بیزینسم یاد بگیرم باید مطالعه و اجرای استراتژی های مورد نظر را در کار روزانه خود انجام بدهم و اینجاست جایی که خیلی ها لنگ میزنند بخاطر اینکه شاید علاقشو دارند و یا می توانند ربطش بدهند به ویژن هایی که در نظر دارند و حتی نمونه های موفق آن هم پیدا کردند که بروند از آن یاد بگیرند بروند کتاب آن را بخوانند و بروم دوره فلان کس را بگیرند اما این انضباط که هر روز برای آن وقت بگذارند رو ندارند.

من به خوبی خودم یادمه در هر ضمینه ای و یا مهارتی که توانستم موفق بشم در یادگیری و به سطح استادی نه اینکه پرفکت بی نظیر چون هیچ وقت خودم را در آنجا نمیدیدم چون آدم باید همیشه حرکت کند ولی خب به سطح قابل قبولی برسم هر روز برایش وقت گذاشتم و یک مدت طولانی برای آن وقت گذاشتم تا این که توانستم به عمق آن برسم، خودم رو درگیر کردم، غرق موضوع کردم تا یاد بگیرم که در مورد زبان های برنامه نویسی اینگونه بوده است، هر زمانی که این کار را کردم خیلی خوب یاد گرفتم و بهترین نتیجه را گرفتم.

سرعت یادگیری

اگر هر زمانی همینجوری حال داشتم یک بار در هفته یکم کلاس برم و اگر حال داشتم توی کلاس تمرین کنم اگر حال نداشتم تمرین رو حل نکنم و … هیچ وقت به نتیجه نمی رسیدم. همینطور توی مهارت ها دیگه، در بحث های دیگه، همینطور در بحث های رشد و شخصیت خودتان، حالا شما هم باید بدانید این تمرین روزانه برای مدت طولانی رو در حیطه هایی که می خواهید در آن کار کنید و مسلط بشوید را انجام می دهید.

نکته چهارم

نکته ی چهارمی که در سرعت یادگیری باید به آن توجه کنید این است که یک روشی برای گرفتن بازخورد داشته باشید. من عمیقا اعتقاد دارم آدم چیزی رو خیلی خوب یاد میگیره که بتواند آن را اندازه گیری کند. حالا اگر یک موضوع، درس باشد، آزمون زیاد بدهید و آزمون هایتان را تحلیل و بررسی کنید اگر یک موضوع غیر درسی باشد مثلا یک مهارتی مثل ورزش، یک مربی داشته باشید که بازخورد خوبی از آن بگیرید.

اگر مثلا بحث های بیزینسی هست مثال عرض می کنم اگر بازاریابی فروشه، حتما کارهایی که انجام می دهید را با همکاران خودتان و حداقل خودتان با ارزیابی عدد و رقم هایی که در بازاریابی و یا در فروشتان بدست می آورید و تحلیل آن باز خورد بگیرید. گرفتن بازخورد منظم باعث می شود که ما دقیقا بفهمیم کار هایی که داریم انجام می دهیم جواب میدهد یا نه، روشی که یادگیری می کنیم جواب میده یا نه، در مسیر درستی هستیم یا باید یک مقداری فرمان مان را کم کنیم و به مسیر دیگری برویم.

سرعت یادگیری

نکته پنجم 

پنجمین و آخرین نکته ای رو که می خواهم عرض کنم این است که حتما برای یادگیری خودتان زمان یادگیری مشخصی تعیین کنید، زمان مشخص تعیین کنید که من این موضوع رو تا فلان زمان یاد میگیرم و تمامش می کنم، من این مهارت رو در قالب خواندن این سه تا کتاب و با رفتن چندین دوره و شرکت در فلان سمینار در این بازه های زمانی مشخص انجام می دهم و به پایان می رسانم.

وقتی که شما زمان بندی مشخصی برای یاد گیری تان داشته باشید و این در دفتر کارهایتان و برنامه ریزی روزانه ماهانه و سالانه شما قرار بگیرد، حالا این بازه زمانی ممکنه برای یک هفته دیگه، یک ماه دیگه، یک سال دیگه طول بکشد آن وقت شما می توانید اقدام کنید و خرد خرد نتیجه لازمه را بگیرید.

سرعت یادگیری

بنابراین داشتن برنامه ریزی و بازه زمانی مشخص برای افزایش سرعت یادگیری بسیار مهم می باشد. خیلی ها ما میبینیم که یک فرایندی را شروع می کنند ولی چون زمان مشخصی را برای آن ندارند در ابتدا با انرژی شروع می کنند ولی جلو که می روند کم کم سرد می شوند و یا یکسری مشکلات پیش می آید و یا یک اتفاق دیگه ای می افتد که ذهن طرف منحرف می شود هدفش را دنبال نمی کند و آن کار را نیمه کاره رها می کند.

حالا من از شما می خواهم خواهش کنم که این پنج نکته ی اساسی را به آن توجه کنید و از همین امروز در یاد گیری تکنیک و دانش و هر مهارت دیگری که الان درگیرش هستید را بکار ببرید.

0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه